You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Dan kada je River ispao iz lige

Da li možete da zamislite situaciju u bilo kom scenariju da se Partizan ili Crvena Zvezda bore za opstanak u prvenstvu ili da ispadnu iz lige? Ne mogu ni ja! Dva najveća kluba u Argentini nikada nisu ispadali iz lige (River ispao 2011, Boka još nije) i čak šta više, utrkuju se ko će imati više titula, slično kao Partizan i Crvena zvezda kod nas, s tim da u Argentini šampion može biti i neko treći ( Velez, San Lorenco, Independiente, Rasing, Lanus...itd). U Argentini je fudbal skoro kao religija, tamo je fudbal emocija i strast, pitanje života i smrti (što je apsurdno) pa tek onda biznis, a kod nas je prvo biznis, politička previranja i na kraju emocija.

Tog dana je River na svom stadionu jurio prednost Belgrana iz prve utakmice i zaostatak od 0-2. Cela sezona je bila kao u nekom horor filmu za sve navijače Rivera, klub je zapao u finansijsku krizu i posledica toga je bila borba za opstanak i dvomeč sa Belgranom u baražu. Pre početka utakmice je bilo opsadno stanje oko stadiona, bilo je 3000 policajaca na ulicama i skoro 1000 na samom stadionu. Najžešći navijači Rivera su okačili transparent ‘’pobeda ili smrt’’ jasno stavljajući do znanja šta će se desiti ako ispadnu iz lige. Fenomenalan početak utakmice i River je poveo u 6. minutu golom Pavonea, stadion je eksplodirao od radosti kao i uvek kada postignu gol i činilo se da stvari dolaze na svoje mesto. Napadali su da postignu i drugi gol, ali se na poluvreme ipak otišlo sa 1-0. Utakmica se nastavila grubošću obe ekipe, ulog je bio veliki a nervoza se osećala i na tribinama, strpljenje je polako izdavalo navijače Rivera. A onda se desio hladan tuš, Belgrano je izjednačio na 1-1 u 62. minutu. Na ‘’Monumentalu’’ muk i šok domaćih navijača, samo su se čuli gostujući navijači kako slave pogodak. Par minuta kasnije, sudije je svirao sumnjiv penal za River i rađa se nova nada za opstanak, međutim, Pavone promašuje i put za drugu ligu u tom trenutku je sve bliži. Rezultat se nije menjao do kraja, Belgrano se herojski branio i par minuta pre kraja utakmice jedan deo navijača je počeo da baca sve što su mogli na policiju i vatrogasce, a ovi su vodenim topovima pokušavali da spreče to. Nastao je opšti haos, redari su jedva sklonili sa terena igrače Belgrana. Dok su ih vodili u svlačionicu, navijači Rivera su ih gađali svim i svačim. Pola stadiona je plakalo od tuge, dok su ovi drugi besni otišli u rat sa policijom. Više od 100 automobila su zapalili, lomili su stakla na izlozima, stradali su kontejneri a čak su zapalili i stadion (deo tribine), policija je bila mobilisana do te mere da ih je u jednom trenutku bilo više od 4000 na ulici, Buenos Ajres je ličio na ratište. Policija je poslala helikoptere da nadleće grad, koristili su suzavce i gumene metke protiv huligana. Dvojica su poginula a povređeno je bilo 25 policajaca i 71 huligana. Prava je sreća u nesreći da nije bilo više mrtvih te noći.

Sa druge strane, Riverovi neprijatelji, navijači Boke su slavili ispadanje ljutog rivala, bukvalno su napravili žurku sa sve vatrometom, njima je to bilo kao osvajanje titule šampiona sveta. Rugali su se Riveru nazivajući ga RiBer (B zbog ispadanja u B diviziju), imitirali su fantasme-duhove sa kostimom (uzvikujući Buuuu), crtali su grafite (duhove) po gradu, a vrhunac je bio par godina kasnije na utakmici Boka-River, događaj poznat kao ‘’drone fantasma de la B’’ kada su na dron okačili kostim duha sa slovom B. Sprava je letela par minuta unutar stadiona ‘’Bombonjera’’ a u jednom trenutku je bio i 5-6 metara iznad igrača Rivera koji su stajali na sredini terena ni ne gledajući u vis, poniženje je to bilo za sve kojima je River u srcu, a navijači Boke su bili presrećni kao mala deca kada im date čokoladu.

Boka Juniors nije ispadala iz lige nikada za razliku od Rivera i na to su ponosni navijači Boke. Naravno da se River ekspresno za godinu dana vratio u najelitnije društvo argentinske lige i da su nastavili da vode ljute bitke sa omraženim protivnikom narednih godina na radost svih ljubitelja fudbala širom sveta. Pre dve godine su igrali epsko finale u Kopa Libertadores i ni tada nije moglo proći bez povređenih. Svi se iskreno nadamo da neće biti više nikada ni povređenih a ni mrtvih, jer nijedan život nije vredan toga.